Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza.
Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej im. Biskupa Teodora Kubiny zaprasza do zwiedzania swoich zbiorów. W gmachu Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Świętej Barbary 4. Zobaczyć tu można unikatowe pamiątki sakralne sprzed kilkuset lat, związane m.in. z działalnością ludową polskich oraz zagranicznych parafii.
Zgromadzone eksponaty pochodzą z terenów diecezji całego kraju, a także zagranicy. Łącznie mieszczą się w siedmiu salach. To rzeźby, obrazy, manuskrypty i starodruki, hafty i paramenty liturgiczne, relikwiarze świętych oraz pamiątki religijne. Część z nich służyła do liturgii lub ubogacała wnętrza kościołów. Powstały w różnych epokach i mają po kilkaset lat. Zobaczyć można m.in. rzeźbę Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1430 roku czy Chrystusa Zmartwychwstałego z 1680 roku. Zbiory muzeum zawierają również wizerunki aniołów i świętych z XV wieku oraz lat późniejszych.
Muzeum prowadzi działalność wystawienniczą, publicystyczną oraz dydaktyczną. Otwarte jest dla zwiedzających we wtorki, czwartki i soboty w godz. 9-13. Więcej informacji na stronie muzeakosc.czest.pl.


14 maja – dzień modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii.
„Ponieważ modlitwa ma wartość uniwersalną, przyjąłem propozycję Wysokiego Komitetu na rzecz Ludzkiego Braterstwa, aby 14 maja wierni wszystkich religii połączyli się duchowo w dniu modlitwy i postu, by błagać Boga o wspomożenie ludzkości w przezwyciężeniu pandemii koronawirusaˮ – powiedział Ojciec Święty Franciszek.
Z inicjatywy Ojca Świętego Franciszka Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego skierowała do Przewodniczących Episkopatów całego świata prośbę, aby czwartek 14 maja był dniem modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii koronawirusa. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował o przyłączenie się do modlitwy.
„W odpowiedzi na apel Papieża Franciszka i Przewodniczącego Episkopatu Polski biskupi kierują do wiernych w swoich diecezjach apele i komunikaty w tej sprawie. Zachęcają, aby 14 maja był szczególnym dniem wołania całego świata o ustanie pandemiiˮ.
W dniu Wniebowstąpienia Chrystus powierzył uczniom misję:
Idźcie, więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem.
Inaczej mówiąc, Kościół został posłany na drogi świata, „otrzymał posłannictwo głoszenia i krzewienia królestwa Chrystusa i Boga wśród wszystkich narodów i stanowi zalążek oraz zaczątek tego królestwa na ziemi”, o czym przypomina konstytucja dogmatyczna o Kościele Lumen Gentium

PROŚBA O MODLITWĘ
Ksiądz Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski, zachęca, aby dni 23 i 30 maja 2020 r. stały się szczególną okazją do modlitwy za kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu, o nowe powołania kapłańskie oraz o uświęcenie duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.
ŚWIĘCENIA DIAKONATU :
23 maja 2020 r., godz. 10.00 – sobota – Wigilia Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego – Bazylika Archikatedralna pw. Świętej Rodziny w Częstochowie – przewodniczy
Biskup Andrzej PRZYBYLSKI.
ŚWIĘCENIA PREZBITERATU :
30 maja 2020 r., godz. 10.00 – sobota – Wigilia Uroczystości Zesłania Ducha Świętego – Bazylika Archikatedralna pw. Świętej Rodziny w Częstochowie – przewodniczy Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski.

BOŻE CIAŁO 2020
Procesje nieco inne, niż dotychczas.
Wszyscy doskonale pamiętamy procesje w uroczystość Bożego Ciała w naszych kościołach parafialnych. Przemierzały one zazwyczaj ulice miast i wiosek, niejednokrotnie idąc całymi kilometrami.
W tym roku ze względu na ograniczenie epidemiczne procesje będą musiały wyglądać inaczej.
Aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów nakłada pewne ograniczenia co do liczebności zgromadzeń. Na szczęście rozporządzenie daje pewne wyjątki dla instytucji kościelnych, kościołów i wspólnot wyznaniowych w organizowaniu zgromadzeń, ale muszą się one odbywać w budynkach lub obiektach przeznaczonych do użytku religijnego. Dlatego też nasz metropolita częstochowski abp Wacław Depo, podobnie jak wielu biskupów w Polsce, zadecydował, że procesje mogą się odbywać, ale tylko wokół świątyń, na terenie kościelnym, ponieważ poza terenem byłyby już zgromadzeniami publicznymi, które dotyczą limity oraz formalne zgłoszenia.
![]() | ![]() | ![]() |
---|
20.06.2020 r. - Wspomnienie Niepokalanego Serca N.M.P.
O Sercu Maryi jako pierwszy pisze św. Łukasz (Łk 2, 19. 51). Pierwsze ślady kultu Serca Maryi napotykamy już w XII w.
Na wielką skalę kult Serca Maryi rozwinął św. Jan Eudes (1601-1680). Kult, który szerzył, nosił nazwę Najświętszego Serca Maryi lub Najsłodszego Serca Maryi. Jak wiemy, łączył go ze czcią Serca Pana Jezusa. Odtąd powszechne są obrazy Serca Jezusa i Serca Maryi. Najwięcej jednak do rozpowszechnienia czci Serca Maryi przyczynił się ks. Geretes, proboszcz kościoła Matki Bożej Zwycięskiej w Paryżu. W roku 1836 założył on bractwo Matki Bożej Zwycięskiej, mające za cel nawracanie grzeszników przez Serce Maryi. W roku 1892 bractwo liczyło 20 milionów członków.
W objawieniu "cudownego medalika Matki Bożej Niepokalanej", jakie otrzymała w roku 1830 św. Katarzyna Laboure, są umieszczone dwa Serca: Jezusa i Maryi. Św. Antoni Maria Klaret (+ 1870) Niepokalane Serce Maryi ustanowił Patronką swojego zgromadzenia. Co więcej, Serce Niepokalane Maryi umieścił w herbie tegoż zakonu.

Św. Jan Chrzciciel.
Imię Jan oznacza w języku hebrajskim „Jahwe się zmiłował” lub
„Bóg jest łaskawy”.
Urodził się między 6 a 2 r. p.n.e. Przez wiele lat św. Jan był pustelnikiem, a to jako prorok, który wzywał do nawrócenia. Udzielał chrztu w Jordanie. Cel chrztu był jeden, a mianowicie przygotowanie osoby do nawrócenia. Chrzest z rąk Jana przyjął także Jezus. Teologowie tłumaczą, że w ten sposób Mesjasz dokonał uświęcenia wody w Jordanie. Dzięki temu woda służy do chrztu świętego, czyli sakramentu, który jest pierwszym i najważniejszym sakramentem dla chrześcijan.
Przyjmuje się, i słusznie, że Jan Chrzciciel był obrońcą małżeństwa. Był bowiem tym, który skarcił samego władcę, Heroda, za cudzołóstwo, a ściślej związek z żoną jego brata. Potępiał ten związek publicznie. Za tę śmiałą obronę trwałości małżeństwa i czystości obyczajów został skazany na śmierć męczeńską.
Jan Chrzciciel został ścięty, a jego głowę, zgodnie z obietnicą Heroda, podano na tacy jego nałożnicy, czego sama się domagała. Natomiast Jezus Chrystus stwierdził na temat Jana Chrzciciela, że między narodzonymi z niewiast nie było dotąd większego człowieka od Jana Chrzciciela. Jan Chrzciciel zmarł
ok. 32 r. n.e.
Ciekawostki o Janie Chrzcicielu
• Według tradycji chrześcijańskiej i muzułmańskiej, prawowity grób Jana Chrzciciela mieści się w Wielkim Meczecie Umajjadów w Damaszku.
• Relikwią proroka jest jego prawa ręka, która jako wieki talizman zakonu joannitów ma znajdować się w czarnogórskim monasterze Narodzenia Matki Bożej w Cetyni.
• Do relikwii należą też palce Jana Chrzciciela, które przechowywane są
w Sienie i Stambule.
• W 2010 fragmenty szczątków świętego znaleziono w ruinach prawosławnego klasztoru na wysepce
• Świętego Iwana niedaleko Sozopola. Relikwie wraz z alabastrowym relikwiarzem były zamurowane w ołtarzu dawno nieczynnego klasztoru.
• Jest patronem wielu zakonów, ale i wielu osób i profesji, na przykład dziewic, rymarzy, pasterzy i stad, kowali, kuśnierzy, krawców, w tym również abstynentów, niezamężnych matek, skazanych na śmierć.
• Jan Chrzciciel jest orędownikiem podczas gradobicia i w chorobach epilepsji.
.jpg)
Intencje Papieskie na Rok 2021 – Aktualne i na Każdy Miesiąc
Ojciec Święty Franciszek wyznaczył następujące intencje na poszczególne miesiące 2021 roku:
Styczeń 2021
Intencja ewangelizacyjna: Braterstwo ludzkie
Aby Pan dał nam łaskę, byśmy żyli w pełnym braterstwie z braćmi i siostrami z innych religii, modląc się za siebie wzajemnie, z otwartością na wszystkich
Luty 2021
Intencja powszechna: Przemoc w stosunku do kobiet
Módlmy się w intencji kobiet — ofiar przemocy, aby były chronione przez społeczeństwo, a ich cierpienia były dostrzegane i wysłuchiwane.
Marzec 2021
Intencja ewangelizacyjna: Sakrament pojednania
Módlmy się o to, abyśmy przeżywali sakrament pojednania z odnowioną głębią, żeby cieszyć się nieskończonym miłosierdziem Bożym.
Kwiecień 2021
Intencja powszechna: Podstawowe prawa
Módlmy się za osoby, które narażają swoje życie, walcząc o podstawowe prawa w dyktaturach, w reżimach autorytarnych, a nawet w przeżywających kryzys demokracjach.
Maj 2021
Intencja powszechna: Świat finansów
Módlmy się, aby odpowiedzialni za finanse współpracowali z rządami w celu uregulowania sfery finansowej i chronienia obywateli przed jej zagrożeniami.
Czerwiec 2021
Intencja ewangelizacyjna: Piękno małżeństwa
Módlmy się w intencji ludzi młodych, którzy przygotowują się do małżeństwa przy wsparciu wspólnoty chrześcijańskiej — aby wzrastali w miłości, z wielkodusznością, wiernością i cierpliwością.
Lipiec 2021
Intencja powszechna: Przyjaźń społeczna
Módlmy się, abyśmy w konfliktowych sytuacjach społecznych, gospodarczych i politycznych byli odważnymi i pełnymi pasji twórcami dialogu i przyjaźni.
Sierpień 2021
Intencja ewangelizacyjna: Kościół
Módlmy się za Kościół, aby otrzymał od Ducha Świętego łaskę i siłę do reformowania się w świetle Ewangelii.
Wrzesień 2021
Intencja powszechna: Ekologicznie zrównoważony styl życia
Módlmy się, abyśmy wszyscy dokonywali odważnych wyborów na rzecz stylu życia powściągliwego i ekologicznie zrównoważonego, ciesząc się z ludzi młodych, którzy się w to zdecydowanie angażują.
Październik 2021
Intencja ewangelizacyjna: Uczniowie misjonarze
Módlmy się, aby każdy ochrzczony był włączony w ewangelizację, gotowy do misji, poprzez świadectwo życia mającego smak Ewangelii.
Listopad 2021
Intencja powszechna: Osoby cierpiące na depresję
Módlmy się, aby osoby cierpiące na depresję albo burnout znajdowały u wszystkich wsparcie i światło, otwierające na życie.
Grudzień 2021
Intencja ewangelizacyjna: Katecheci
Módlmy się za katechetów, powołanych do głoszenia Słowa Bożego — aby byli jego odważnymi i kreatywnymi świadkami z mocą Ducha Świętego.